Nagyon sokan szenvednek tejallergiában, legfeljebb még nem tudnak róla. Az állati tejeknek számos olyan alkotóeleme van, melyek az emberi szervezet számára nem emészthetők megfelelően. Legismertebbek a tejfehérje (kazein) és tejcukor (laktóz) problémák.

Az állati tej fehérjéinek esetében, a természetgyógyász orvosok szerint nem csak a szervezet fokozott érzékenysége vagy allergiás immunreakciója lehet gond, hanem legfőképp az, hogy az állati tej túlzott mennyiségben tartalmaz fehérjéket, melyek emésztőrendszerünkben egy rothadásos folyamaton mennek keresztül és káros bomlástermékeik a szervezet legkülönbözőbb részeiben okozhatnak betegségeket. Akár hosszú ideig tünetmentesen is. Magyarországi felmérések szerint ezerből egy ember tudja megfelelően feldolgozni a tejcukrot. Annak sokszor viszont a tej más alkotóelemével lehet problémája. Az emberi fajon kívül nincs még egy olyan emlős faj, amely a kölyök kor után fogyasztana tejet, különösképp nem egy másik faj tejét!!! (A házimacska kivétel, akinek az ember adhat tejet, de a természetben rendkívül ritka, hogy egy macska tehenet fejne.)

Akiknél a tünetek már jelentkeztek, vagy akik más okból a tejtermékfogyasztás csökkentése, helyettesítése mellett döntenek, azoknak sokat segíthetnek a Sojade tejtermék helyettesítő finomságai. 

Növényi tejek

Növényi tejből rendkívül sok fajtát gyártanak napjainkban. Alapanyaga lehet rizs, zab, tönköly, hajdina, árpa, köles, kukorica stb. Gabonatartalmuk minimális, 6-15%. Ezen kívül kevés növényi olaj és tisztított vagy forrásvíz a főbb összetevők. Ha a gyermeknél már egész kis korában kiderült, hogy allergiás az állati tej valamelyik összetevőjére, vagy akár megelőzésképp, ha ilyen kis kortól növényi tejet kap, ízbeli problémák sem lépnek fel. A növényi tej voltaképp édesebb, de azért más ízű, mint az állati. Ugyanakkor az íztől  függetlenül, a bio növényi tejek mentesek az állati gyógyszermaradványoktól, hormonoktól, a gyakran allergizáló állati fehérjéktől és egyéb emészthetetlen anyagoktól. A nyers tej esetében a lehetséges élősködőktől is. A kalcium szempontjából, bár az állati tejnek ugyan magasabb a kalcium tartalma, de a pasztörizálás miatt az olyan formába kerül, hogy nehezen épül be a szervezetbe, nagy része az erek falára és az ízületekbe rakódik le. Ezért is lehet, hogy bár hazánk nagy tejfogyasztó, ugyanakkor a csontritkulásban is vezető. Vajon hol lehet az a sok kalcium? A választ egy másik adat adja meg, hazánk az érelmeszesedésben szenvedők létszámában is elől jár. A növényi tejek esetén a természetes algából származó kalciummal dúsított növényi tejek lehetnek megfelelő alternatívák. Ilyen például a Sojade bio kálciumos szójaitala. Koleszterinmentes, tejcukormentes, koncentrált zsírsavakban szegény, növényi fehérjében gazdag több, mint 100m mélységből feltörő természetes forrásvizet használnak a gyártásához. Natúr és vaníliás-kálciumos változatban is kapható.

Növényi tejszínek

A növényi tejszínek általában édesítőszer hozzáadása nélkül készült, sűrű növényi krémek. Alapanyaguk például rizs, zab, szója.

Bár hasonlók, de ha meg kell őket különböztetnünk, akkor a rizstejszín édesebb, inkább süteményekhez, édes ételekhez ajánlható, míg a zab, vagy szójatejszín sós, hagyományos ételeknél megfelelő. A Sojade bio szója dresszing kiválóan alkalmazható főzőtejszín helyettesítésére. Koleszterinmentes, növényi fehérjében gazdag alternatíva vegánok, vegetáriánusok, laktózérzékenyek és az egészség életmód követői számára.

Növényi margarinok

A margarin szó hallatán sokan megijednek, holott a növényi margarinok voltaképp nem margarinok, nem is vajak, csak állagukban és ízükben hasonlítanak hozzájuk, viszont sokkal egészségesebbek. Alapanyaguk legtöbbször hidegen sajtolt olaj és pálma vagy kókuszzsír. Ezek mellett pedig az ízértéket és a kenhetőséget fokozó, természetes, növényi anyagok is találhatók bennük. Létezik könnyen kenhető és keményebb, sütéshez használatos, sós, sómentes vagy fűszeresebb változat is. Egészségügyi értékük messze az állati vajak felett van. Nem fokozzák a koleszterin szintet, a növényi zsírok sokkal könnyebben emészthetők, nem tartalmaznak allergiás reakciót kiváltani képes állati fehérjéket sem. Az Eden margarin például napraforgó és repce olajból készül, pálmaolaj, pálmamagzsír és kókuszzsír felhasználásával. Natúr termék, amely laktóz mentes és vegánok számára is fogyasztható.

                 

írta:Kőhegyi Attila, Takáts Kriszta