Elsőre furcsának tűnhet az elképzelés, hogy bizonyos ételekbe tej helyett szóját tegyünk, mégis egy elérhető, egészséges és vegán alternatívához juthatunk így.

Az állati eredetű tejek káros hatásait sokan ismerik, a mindennapjaikat viszont mégis nehezen tudják elképzelni a reggeli kávéba tett tej vagy tejszínhab, az imádott müzlis joghurt, na és persze a tejfölös nokedli, főzelék, palacsinta vagy éppen kakaó nélkül.

Természetesen a vegán életmódba azonban nem férhet bele semmilyen állati eredetű tejet vagy tejszármazékot tartalmazó étel.

Azok, akik már hosszú ideje áttértek a vegán életmódra, hálásak is ezért, hiszen nemcsak rengeteg, tudatos vagy tudattalan eredetű, lelkiismeret-furdalástól szabadulhattak meg a tej elhagyásával, de számos emésztési, illetve ízületi problémának is búcsút inthettek így. Sajnos, különösen sok kisgyermekes családban küzdenek ma is az ismeretlen eredetűnek vélt bőrproblémákkal, alvási zavarokkal, puffadással – mindez pedig látványosan javulni szokott, amikor sikerül őket rávenni a tejmentes diétára.

Mit egyen tehát a kezdő vegán, aki éppen most készül leszokni a tejfogyasztásról, de nagyon nehezen mond le a tejes ételekről?

Azoknak, akik úgy érzik, időre van szükségük az átszokáshoz, ajánlhatók az úgynevezett hamis ételek. Ez leginkább azt jelenti, hogy az olyan, korábban megkedvelt, jól ismert ételeket, amelyekben megszoktuk a tej- vagy a tejszármazékok – jellemzően a tejföl, tejszín, túró vagy a joghurt – jelenlétét, valamilyen úgynevezett helyettesítő termékkel, jelen esetben tejhelyettesítővel igyekszünk elkészíteni. A méltán közkedvelt, például mandula, kókusz, zab vagy rizs alapú ital mellett nagyszerű megoldás tej helyett a szója alkalmazása.

A szójás termékekkel kiválóan helyettesíthető tehát a tejföl és a joghurt szinte minden ételben, legyen az akár egy ízletes saláta vagy rakott zöldség, de sokaknak a reggeli kávéban, müzli jellegű energiadús gabonakoktélban vagy a gyümölcsturmixban is bevált megoldást jelent a szója tej helyett. Szója alapú joghurtok pedig készen is kaphatók például, akár gyümölcsös ízesítésben is, így szinte észrevétlenül lecserélhetjük a segítségével a megszokott, ám káros állati eredetű fehérjét.

A szójából készült helyettesítő ételek előnye nemcsak a vegán életmódra történő könnyebb átállás, hanem a magas növényi fehérjetartalom, a glutén- és a tejcukormentesség is. A szója ráadásul koleszterinmentes is, így a szívünknek és az érrendszerünknek is segítünk a fogyasztásával. Így a szója tej helyett bátran ajánlható azoknak, akiknek már csak egy kicsi hiányzik a vegán, egészségesebb életmódra való áttéréshez.